Skip to main content

Viuluvirtuoosit Juho Valtonen & Aleksi Kotila johdattavat Juvenalian jousisoittajia vapaan soittotavan saloihin. Vauhdikkaassa ja vaarallisia tilanteita sisältävässä ohjelmassa on klassista, mustalaislauluja, kansanmusiikkia, jazzia, bluesia ja rockia. Oppilaat ja opettajat yhdessä lavalla.

Viuluduo Kotila & Valtonen syntyi 2000-luvun alussa, kun Aleksi Kotila ja Juho Valtonen ystävystyivät soittoharrastuksen myötä Käpylän Musiikkiopistossa. Yhteinen musisointi on vuosien varrella kehittynyt hauskanpidosta säännölliseksi konsertoinniksi ja vienyt duon esiintymään mitä erilaisimmille estradeille ympäri Suomea ja Eurooppaa, kerran jopa Saudi-Arabiaan asti.
Ystävysten musiikillinen päämäärä on pysynyt aina samana: vapaus soittaa ja tehdä musiikkia juuri niin kuin he itse siitä eniten nauttivat.

Tervetuloa konserttiin!

Konsertti

ma 21.8. klo 19.00 Espoo, Sellosali
Konserttiin on vapaa pääsy

Muita ajankohtaisia

Juvenalian rekryt – tule meille töihin!

Juvenaliaan haetaan alttoviulunsoiton sivutoimista tuntiopettajaa. Vakituinen…

Harrasta musiikkia Juvenaliassa

Tarjolla on muskaria, erityismusiikkikasvatusta, kuoroa, musiikkiteatteri- ja…

Kevään 2026 oppilasvalinnat

Kevään oppilasvalintojen tulokset lukuvuodelle 2026–27 on tiedotettu kaikille…

Yhteystiedot

Soittoniekanaukio 1 B, 02600 EspooHallinto

Avoinna

ma–pe  10.00–12.00 / 13.00–16.00Loma-aikataulut löytyvät yhteystiedot sivulla

Seuraa meitä

Privacy Preference Center